Zibinet Meble

AKTUALNOŚCI

Zastosowania CNC w stolarstwie

zastosowania cnc w stolarstwie

Spis treści

Technologia CNC współcześnie stanowi podstawę codziennej pracy niemal w każdym przedsiębiorstwie zajmującym się szeroko rozumianą obróbką różnorodnych tworzyw. Nie inaczej jest w przypadku branży stolarskiej, gdzie maszyny do frezowania, toczenia czy wiercenia są wykorzystywane na co dzień. Chociaż niekiedy wciąż ręczne wykonywanie rozmaitych elementów przez wykwalifikowanego stolarza jest pożądane, stolarstwo coraz chętniej stawia na CNC z uwagi na jego niewątpliwe zalety – zarówno pod względem jakości wyrobów, jak i wydajności pracy zakładu.

Zalety korzystania z technologii CNC przez stolarzy

Stolarstwo jest jedną z tych branż, w których technologia CNC okazuje się szczególnie przydatna. Maszyny wykorzystywane w jej ramach dają bowiem znacznie szersze możliwości obróbki elementów niż prace ręczne, a zarazem zwiększają wydajność i ekonomiczność. Zapewniają też opcję automatyzacji oraz nienagannej powtarzalności wykonywanych wyrobów.

CNC pozwala na łatwą realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów mebli – czy to pod względem funkcjonalnym, czy ozdobnym – w krótkim czasie, co przy użyciu tradycyjnych narzędzi stolarskich byłoby niezwykle pracochłonne, a w przypadku najbardziej nietypowych pomysłów wręcz niemożliwe. Co więcej, technologia ta minimalizuje straty materiału podczas obróbki oraz ilość odpadów poprodukcyjnych, co ma pozytywny wymiar ekonomiczny i ekologiczny.

Wykorzystywanie maszyn CNC w stolarstwie

Konkretne zastosowania CNC w stolarstwie obejmują bardzo różnorodne prace. Można do nich zaliczyć choćby produkcję rozmaitych elementów meblowych, od nóg do szafek po blaty czy fronty. Maszyny do obróbki zapewniają możliwość ich łatwego formowania i personalizacji, a zarazem pozwalają na ich precyzyjne profilowanie oraz zaokrąglanie krawędzi, jeśli uwzględnia to projekt. W rezultacie wyroby są gładkie, stylowe i bezpieczne w użytkowaniu. Wspomniane fronty meblowe można też poddać obróbce za pomocą frezarki – pozwala to na wykonywanie żłobień, intarsji bądź frezów cechujących się nienaganną estetyką.

Nieodzowne pozostają także maszyny do wiercenia CNC, umożliwiające przygotowywanie precyzyjnych, równych otworów na zawiasy, kołki czy okucia. To nie tylko gwarancja estetyki, ale też perfekcyjnego dopasowania elementów meblowych, a tym samym stabilności całej konstrukcji. W stolarstwie wykorzystuje się również tokarki, idealne np. do toczenia uchwytów, nóżek bądź elementów dekoracyjnych.

Stolarz meblowy w Zibinet Meble w pobliżu Szczecina

Technologia CNC daje więc stolarzom ogromne możliwości pod względem wykonywania precyzyjnych, estetycznych i solidnych mebli, nawet tych niestandardowych. Od frontów ze żłobieniami wywołującymi efekt trójwymiarowości, przez identyczne, idealnie wyprofilowane uchwyty, po nogi meblowe o nietypowym kształcie – CNC to sposób na realizację każdego pomysłu. Dzięki tej technologii w Zibinet Meble w Policach blisko Szczecina zrealizujemy także Twój projekt mebli na wymiar – zapraszamy!